Blizny i rozstępy to trwałe zmiany skórne, które jeśli nic z nimi nie zrobimy, mogą pozostać widoczne na skórze do końca życia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zmniejszenie ich widoczności, a nawet całkowitą eliminację. Najskuteczniejszym z nich jest laserowe usuwanie blizn i rozstępów. Wyjaśniamy, w jaki sposób działa ta innowacyjna procedura.
Dlaczego blizny i rozstępy nie znikają?
Blizny i rozstępy to defekty skórne, których trudno uniknąć, ponieważ ich powstanie w większości przypadków jest niezależne od naszego trybu życia. Rozstępy powstają najczęściej na skutek ciąży, blizny – trądziku lub różnego rodzaju urazów. Niewielkie zmiany skórne można zatuszować makijażem lub ukryć je pod ubraniem. Najczęściej jednak blizny i rozstępy stanowią dla ich posiadaczy przyczynę kompleksów i powodują brak pewności siebie.
Blizna powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry po jej przecięciu lub uszkodzeniu w inny sposób. Z kolei rozstępy tworzą się pod wpływem nadmiernego rozciągania się ciała, czego konsekwencją jest pękanie włókien kolagenowych w wewnętrznych warstwach skóry. Rozstępy to rodzaj podskórnych blizny. Ze względu na podobny charakter metody usuwania zmian skórnych w obu przypadkach wyglądają podobnie.
Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Beauty Skin w Radomiu, blizny i rozstępy zmieniają się podobnie wraz z upływem czasu. Na początku są różowe, czerwone lub sine. Z czasem ich kolor zaczyna się zmieniać – stają się jaśniejsze, aż w końcu zupełnie białe lub perłowe.
Czy można pozbyć się blizn i rozstępów?
Z pomocą zabiegów medycyny estetycznej usuwanie blizn i rozstępów jest możliwe. Za najskuteczniejszą metodę usuwania blizn i rozstępów uznaje się laseroterapię. Pomocniczo stosuje się również zabiegi iniekcyjne, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa, karboksyterapia czy mezoterapia mikroigłowa. Należy jednak wiedzieć, że nie ma gwarancji, że szpecące zmiany znikną bez śladu. W niektórych przypadkach tak będzie. Może jednak zdarzyć się, że nawet po serii wielu zabiegów blizna czy rozstęp będą nadal widoczne, jednak ich intensywność powinna być znacznie mniejsza.
Nie każdy może poddać się zabiegowi laserowego usuwania blizn i rozstępów. Przeciwwskazaniami są ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy wykonywać laseroterapii również wtedy, gdy skóra jest opalona. Wśród innych przeciwwskazań znajdują się: bielactwo, stany zapalne skóry, nowotwory, bliznowce, epilepsja, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających.
Jak działa laser na blizny i rozstępy?
Usuwanie blizn i rozstępów przy pomocy lasera frakcyjnego polega na generowaniu w skórze mikoruszkodzeń termicznych, które uruchamiają procesy samoregeneracji. Światło lasera wprowadza zmiany tylko w obrębie tkanki bliznowatej, dzięki czemu działa bardzo skutecznie bez naruszania zdrowych tkanek.
Blizny i rozstępy można również zredukować za pomocą lasera pikosekundowego, który wyróżnia się najkrótszym czasem trwania impulsu, dzięki czemu zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i mało inwazyjny. Urządzenie to nie podgrzewa skóry, ponieważ wykorzystuje głównie mechanizm fotoakustyczny. Ultrakrótkie impulsy lasera pikosekundowego pobudzają skórę do odbudowy i przyczyniają się do wyrównania jej struktury.Jeśli szukasz sprawdzonej kliniki medycyny estetycznej, ta strona zawiera więcej informacji.
Tekst promocyjny
Zobacz także: